ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստին
Հուլիսի 8-ին Կոտ դ'Իվուարի Աբիջան քաղաքում մեկնարկել է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի հերթական լիագումար նիստը` «Խորհրդարանները եւ ժողովրդավարության ամրապնդումը» խորագրով:
Նստաշրջանի ֆրանկոֆոն 88 անդամ երկրների շարքում մասնակցում է նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը` ի դեմս Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Իգիթյանի եւ պատվիրակության անդամ Մերի Գալստյանի:
Նախօրեին տեղի են ունեցել ՖԽՎ հանձնաժողովների նիստերը, որտեղ քննարկվել են Ֆրանկոֆոն տարածաշրջաններում հակամարտությունների խաղաղ լուծման ուղղությունները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ թվային կառավարման ներդրման անհրաժեշտության, ինչպես նաեւ կլիմայի փոփոխության դեմ անդամ երկրնրերի համատեղ ջանքերի խորացման եւ կանաչ տնտեսության զարգացմանն ուղղված թեմաներ:
Հանձնաժողովների նիստերին ՀՀ պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական իրավիճակը, ինչպես նաեւ բարեփոխումների ընթացքն ու զարգացման տեսլականը:

Делегация НС на пленарном заседании ПА Франкофонии
8 июля в городе Абиджан (Кот д’Ивуар)  стартовало очередное пленарное заседание ПА Франкофонии (ПАФ) под девизом “Парламенты и укрепление демократии”.
В ряду 88 франкофонных стран-членов также делегация НС РА – в   лице главы делегации в ПАФ, заместителя председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям О.Игитяна и члена делегации М.Галстян.
Накануне состоялись заседания комиссий ПАФ, на которых обсуждались пути мирного решения конфликтов во франкофонных регионах, необходимость внедрения ИТ и цифрового управления, а также темы умножения совместных усилий стран-членов в борьбе с изменением климата и в развитии зеленой экономики.
На заседаниях комиссий члены делегации РА представили политическую и экономическую ситуацию в Армении, а также ход реформ и перспективы развития.