ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստին
Հուլիսի 8-ին Կոտ դ'Իվուարի Աբիջան քաղաքում մեկնարկել է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի հերթական լիագումար նիստը` «Խորհրդարանները եւ ժողովրդավարության ամրապնդումը» խորագրով:
Նստաշրջանի ֆրանկոֆոն 88 անդամ երկրների շարքում մասնակցում է նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը` ի դեմս Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Իգիթյանի եւ պատվիրակության անդամ Մերի Գալստյանի:
Նախօրեին տեղի են ունեցել ՖԽՎ հանձնաժողովների նիստերը, որտեղ քննարկվել են Ֆրանկոֆոն տարածաշրջաններում հակամարտությունների խաղաղ լուծման ուղղությունները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ թվային կառավարման ներդրման անհրաժեշտության, ինչպես նաեւ կլիմայի փոփոխության դեմ անդամ երկրնրերի համատեղ ջանքերի խորացման եւ կանաչ տնտեսության զարգացմանն ուղղված թեմաներ:
Հանձնաժողովների նիստերին ՀՀ պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական իրավիճակը, ինչպես նաեւ բարեփոխումների ընթացքն ու զարգացման տեսլականը:

NA Delegation Takes Part in Plenary Meeting of Parliamentary Assembly of La Francophonie
On July 8, in the city of Abidjan of Côte d’ Ivoire the next Plenary Meeting of the Parliamentary Assembly of LA Francophonie launched titled The Parliaments and the Strengthening of Democracy.
The RA National Assembly Delegation also took part in the Session among Francophone 88 Member States on behalf of the Head of the RA Delegation in the Parliamentary Assembly of La Francophonie, the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Hovhannes Igityan and the member of the Delegation Mary Galstyan.
The day before the meetings of the Parliamentary Assembly of LA Francophonie Committees, where the directions of the peaceful solutions of the conflicts in the Francophone regions, themes on the necessity of the information technologies and the digital government input, as well as the deepening of the joint efforts of the member states and the development of the green economy against the climate change.
At the Committee meetings the members of the RA Delegation presented the political and economic situation of Armenia, as well as the procedure of the reforms and the development vision.